محصولات بهداشتی

بیماری ادم

بیماری ادم

بیماری ادم : ادم تورمی است که به دلیل گیر افتادن مایعات بیش از حد در بافت های بدن ایجاد می شود. ادم می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. اما به احتمال زیاد در پاها و پاها ظاهر می شود.  داروها و بارداری می توانند باعث ادم شوند. همچنین می تواند نتیجه یک بیماری مانند نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی، نارسایی وریدی یا سیروز کبدی باشد.

پوشیدن لباس های فشرده و کاهش نمک در رژیم غذایی اغلب ادم را تسکین می دهد. هنگامی که بیماری باعث ادم می شود، بیماری نیز نیاز به درمان دارد.

علائم ادم عبارتند از:

  • تورم یا پف کردن بافت درست زیر پوست، به ویژه در پاها یا بازوها.
  • پوست کشیده یا براق.
  • پوستی که پس از چند ثانیه فشار دادن، گودی را نگه می‌دارد که به آن حفره نیز می‌گویند.
  • تورم شکم که به آن شکم نیز می گویند، به طوری که بزرگتر از حد معمول باشد.
  • احساس سنگینی پا.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای مشاهده تورم، کشیدگی یا براق شدن پوست یا پوستی که پس از فشار دادن فرورفتگی در آن دیده می شود، یک قرار ملاقات با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بگیرید. فوراً به ارائه دهنده مراجعه کنید:

  • تنگی نفس.
  • ضربان قلب نامنظم.
  • درد قفسه سینه.

اینها می تواند نشانه های تجمع مایع در ریه ها باشد که به عنوان ادم ریوی نیز شناخته می شود. می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به درمان سریع دارد. پس از نشستن طولانی مدت، مانند یک پرواز طولانی، اگر پا درد و تورم داشتید که از بین نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید. به خصوص اگر درد و تورم در یک طرف باشد، اینها می توانند علائم لخته خون در عمق ورید باشند که به عنوان ترومبوز ورید عمقی یا DVT نیز شناخته می شود.

علل

ادم زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی کوچک بدن، که به عنوان مویرگ‌ها نیز شناخته می‌شوند، مایع نشت می‌کنند. مایع در بافت های مجاور تجمع می یابد. نشت منجر به تورم می شود. ادم تورمی است که به دلیل گیر افتادن مایعات بیش از حد در بافت های بدن ایجاد می شود. ادم می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. اما به احتمال زیاد در پاها و پاها ظاهر می شود. داروها و بارداری می توانند باعث ادم شوند. همچنین می تواند نتیجه یک بیماری مانند نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی، نارسایی وریدی یا سیروز کبدی باشد.

پوشیدن لباس های فشرده و کاهش نمک در رژیم غذایی اغلب ادم را تسکین می دهد. هنگامی که بیماری باعث ادم می شود، بیماری نیز نیاز به درمان دارد. (منبع)

برای مطلب مرتبط به این مقاله سری بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.