مراقبت و سلامتی

اختلال کشیدن مو

اختلال کشیدن مو

اختلال کشیدن مو : تریکوتیلومانیا (trik-o-til-o-MAY-nee-uh)، که به آن اختلال مو کشیدن نیز گفته می شود، یک وضعیت سلامت روان است. این شامل اصرارهای مکرر، مکرر و غیرقابل مقاومت برای کندن مو از پوست سر، ابروها یا سایر نواحی بدن شما است. ممکن است سعی کنید در مقابل خواسته ها مقاومت کنید، اما نمی توانید متوقف شوید. تریکوتیلومانیا بخشی از گروهی از شرایط شناخته شده به عنوان رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن است.

کندن مو از پوست سر اغلب باعث ایجاد لکه های طاس می شود. این می تواند باعث ناراحتی زیادی شود و می تواند بر کار، مدرسه و زندگی اجتماعی شما تأثیر بگذارد. ممکن است برای پنهان کردن ریزش مو تلاش زیادی کنید. برای برخی افراد، تریکوتیلومانیا ممکن است خفیف باشد و قابل مدیریت باشد. برای دیگران، میل خودکار یا عمدی برای کندن موها بیش از حد احساسی است. برخی از گزینه های درمانی ممکن است به کاهش کشیدن مو یا توقف کامل آن کمک کنند.

علائم

علائم تریکوتیلومانیا اغلب عبارتند از:
  • کندن مکرر موهای خود، چه به صورت خودکار یا عمدی، معمولاً از پوست سر، ابروها یا مژه ها، اما گاهی اوقات از سایر نواحی بدن. سایت ها ممکن است در طول زمان متفاوت باشند.
  • احساس تنش فزاینده قبل از کندن موهایتان، یا زمانی که سعی می کنید در مقابل کشیدن موها مقاومت کنید.
  • احساس لذت یا آرامش پس از کندن مو.
  • ریزش مویی که به راحتی قابل مشاهده است، مانند موهای کوتاه شده یا نواحی نازک یا طاس روی پوست سر یا سایر نواحی بدن شما. این ممکن است شامل مژه ها یا ابروهای نازک یا از دست رفته باشد.
  • کندن انواع خاصی از مو، انجام مراحل یکسان در هر بار کندن مو یا کندن مو با الگوهای خاصی.
  • گاز گرفتن، جویدن یا خوردن موهای کنده شده.
  • بازی با موهای کنده شده یا مالیدن آن روی لب یا صورت.
  • تلاش مکرر برای متوقف کردن کندن موهای خود یا تلاش برای انجام آن کمتر بدون موفقیت.
  • در محل کار، مدرسه یا موقعیت‌های اجتماعی که مربوط به کندن موهایتان است، پریشانی یا مشکلات زیادی را تجربه می‌کنید.
اغلب تریکوتیلومانیا شامل برداشتن پوست، جویدن ناخن یا جویدن لب‌ها نیز می‌شود. گاهی کندن موهای حیوانات خانگی یا عروسک ها یا از موادی مانند لباس یا پتو ممکن است نشانه ای باشد. کندن مو معمولا به صورت خصوصی انجام می شود. یک قسمت می تواند از چند ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. ممکن است سعی کنید وضعیت خود را از دیگران پنهان کنید.

با تریکوتیلومانیا، کندن مو می تواند موارد زیر باشد:

خودکار. ممکن است موهای خود را بدون اینکه متوجه شوید این کار را انجام می دهید بیرون بیاورید. این ممکن است، به عنوان مثال، زمانی که حوصله شما سر می رود، در حال مطالعه یا تماشای تلویزیون هستید.
متمرکز شده است. برای تسکین تنش یا ناراحتی ممکن است عمدا موهای خود را بیرون بکشید. ممکن است برای کندن مو مراسم خاصی مانند پیدا کردن موهای مناسب داشته باشید. ممکن است با موهای کنده شده بازی کنید، گاز بگیرید یا بخورید.
بسته به موقعیت و خلق و خوی خود می توانید موها را به صورت خودکار و متمرکز انجام دهید. برخی از موقعیت‌ها یا فعالیت‌ها ممکن است باعث کندن مو شوند، مانند استراحت دادن سر به دست یا برس زدن موها.

تریکوتیلومانیا می تواند با احساسات مرتبط باشد، از جمله:

احساسات منفی کندن مو ممکن است راهی برای مقابله با احساسات منفی یا ناراحت کننده مانند استرس، اضطراب، تنش، کسالت، تنهایی، خستگی مفرط یا ناامیدی باشد.
احساسات مثبت ممکن است متوجه شوید که کندن مو احساس رضایت‌بخشی می‌کند و کمی تسکین می‌دهد. در نتیجه، ممکن است برای حفظ این احساسات مثبت به کندن موهای خود ادامه دهید. تریکوتیلومانیا یک اختلال طولانی مدت است. اگر درمان نشود، علائم ممکن است برای هفته ها، ماه ها یا سال ها ظاهر شوند و از بین بروند. همچنین، شدت علائم در طول زمان ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، تغییرات هورمونی در طول دوره قاعدگی می تواند علائم را در برخی از زنان بدتر کند. به ندرت، کندن مو در عرض چند سال پس از شروع به پایان می رسد. (منبع)
برای مطلب مرتبط به این مقاله سری بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *